Insula Nedir?


Insula'nın Özellikleri


Insula yenilikçi ve ekolojik yapısı ile, tamamen Türk mühendislerce ileri teknoloji cam bazlı geri dönüşümlü ham maddeden üretilen, enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik açısından "Yeşil Bina" sertifikalarına (LEED, BREEAM vb.) önemli ölçüde katkı sağlayan inorganik bir ısı, yangın, ses ve nem yalıtım malzemesidir.

ISI YALITIMI

Çok düşük ısıl iletkenlik katsayısı (ʎ=0,044 W/mK) sayesinde iç ve dış cephe uygulamalarında tüm iklim şartlarında enerji sarfiyatlarını minimum seviyelere indirir. Yüksek enerji tasarrufu sağlar.

YANGIN YALITIMI

Isula Çok düşük ısıl iletkenlik katsayısı T1 ve A1 sınıfı yangın direnci ile olası yangın durumunda 3 yönden etkili olur.

1- Yangın esnasında alevi yürütmeme özelliği sayesinde yangını oluştuğu bölgeye hapseder, diğer bölümlere yayılmasına veya etkilemesine izin vermez.

2- Yangın esnasında düşük ısıl iletkenlik katsayısının avantajı ile yangının taşıyıcı sistemi etkilemesini engeller. Yangın sonrası gerekli dekoratif/teknik tamirlerin yapılmasıyla bina kullanımına devam edilebilir.

3- Yangın esnasında zehirli gaz salınımı yapmaz.

SES YALITIM

Ses yalıtımı uygulamalarında, mimari ve malzeme detayına göre hesaplanacak kalınlıklarda 14dB’e kadar ses yalıtımı sağlanabilmektedir. Boşluklu yapısı sayesinde ortamdaki sesi emerek akustik katkı sağlar.

NEFES ALMA / NEM, KÜF VE BAKTERİ OLUŞUMU

Yüksek hava geçirgenliği sayesinde, iç cephelerde nem oluşumunu engelleyerek buna bağlı küf ve pis koku problemlerini ortadan kaldırır. Gaz salınımı yapmaz. Tamamen inorganik yapıda olmasından dolayı içinde bakteri üremesine izin vermez. İçerdiği cam küreciklerin doğal yapısından ötürü antibakteriyel ve antialerjik özellik gösterir.

SU İTİCİLİK (HİDROFOBİ)

Uygulandığı yüzeylerde su ile temas durumunda reaksiyona girmez, yapısı bozulmaz, gözenekli yapısı sayesinde hızla kuruyarak orjinal nem oranına geri döner (%8).

MUKAVEMET

Prizini tamamlayan Insula, iç ve dış cephelerde yüksek mukavemet ve darbelere dayanıklılık özelliğine sahiptir.

ELEKTROSTATİK DİRENÇ

Cam, sahip olduğu fiziksel ve kimyasal yapısı ile elektriği yalıtan bir malzemedir. Bu nedenle Insula, içeriğindeki cam kürecikler sayesinde uygulandığı yüzeylerde havanın elektrik ile yüklü olduğu zamanlarda, statik elektrik birikimlerini engeller.

YEŞİL BİNA SERTİFİKASYONU

Insula, cam bazlı ham maddesinin geri dönüşümünden sağlanması ve ekolojik yapısı nedeniyle, enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik açısından Yeşil Bina sertifikalarına önemli ölçüde katkı sağlayan bir malzemedir. (LEED, BREEAM)

HIZLI KURUMA

Insula, 12 Saat içinde (20 derece, %50 bağıl nem) ön kurumasını tamamlayarak; saten sıva, dekoratif sıva ve boya gibi sonraki aşamalarda ilerlenmesine imkan sağlar.